Kreslení pravou mozkovou hemisférou

Termín kurzu: pondělí 12.4514.15 (učebna bude upřesněna)
Lektorka: Ing. Hana Danková

Kresba/malba pravou mozkovou hemisférou pro začátečníky i mírně pokročilé

Toužíte kreslit a nejde vám to? Nebo umíte kreslit či malovat, ale chtěli byste se zdokonalit?

V zimním semestru bude kurz kreslení koncipován individuálně, takže pokročilejší mohou navázat na to, co už umí, a dále se zdokonalovat, a zároveň se k nám mohou připojit i úplní začátečníci,  kteří se o kreslení nikdy nezajímali, protože mají pocit, že kreslit vůbec neumí. Díky unikátní výukové metodě se i kreslením nepolíbený člověk naučí nakreslit v podstatě jakýkoli obrázek podle předlohy a získá tak sebevědomí, že i on může kreslit.

Mírně pokročilí účastníci se letos naučí pracovat s barvičkami (zatím na akvarelových pastelkách), pokročilí si mohou donést suché pastely či akrylové barvy a naučit se pracovat s nimi či se v této technice zdokonalit.

Výstupy z učení

Začátečníci se naučí nakreslit věrný černobílý portrét podle předlohy, pokročilejší si osvojí vybranou techniku.

Kurz zároveň napomáhá účastníkům ke zvýšení sebedůvěry a celkovému rozvoji kreativity: Když si dovolíme něco tak zdánlivě nemožného, jako je kreslit či malovat, můžeme si začít věřit a zkusit překročit své domnělé hranice i v jiných oblastech svého života. Kreslením navíc přepneme do úplně jiného režimu, než v jakém fungujeme v běžném životě. V tomto novém režimu si můžeme uvědomit, že na situace, s nimiž se v životě setkáváme, se dá díky většímu zapojení pravé mozkové hemisféry podívat i z jiného úhlu, což nám může mnohdy pomoci najít naprosto nečekané nové tvůrčí řešení – třeba i v práci.

Osnova kurzu – začátečníci

 1. Jak funguje mozek – pravá versus levá hemisféra.
 2. Umění dívat se.
 3. Sebevědomí – odblokování starých obav z kreslení, metody, jak získat jistotu: kresba ruky poslepu, kresba obrázku po malých částech.
 4. Tvrdosti tužek a jejich použití.
 5. Poměřování s pomocí tužky, přenášení obrázku z předlohy. Rozvoj schopnosti odhadovat vzdálenosti.
 6. Kresba stylizovaného profilu muže podle obrazové předlohy – umění kreslit to, co skutečně vidíme – odbourání starého systému symbolů.
 7. Kresba portrétu podle fotografie.

Pomůcky na první hodinu – začátečníci

 • kancelářské papíry
 • tužka B, 4B a 8B
 • ořezávátko
 • obyčejná měkká guma (výhodnější je pořídit si tzv. „suduko“ tužku a k ní plastickou gumu v krabičce)

Pokročilí – program a pomůcky v závislosti na technice, které se účastník chce věnovat (možno předem konzultovat s lektorkou na 777 601 933).

————

Další informace je možné získat na stránkách www.malujemesusmevem.cz, případně prostřednictvím mailu hana.dankova@volny.cz či telefonicky na 777 601 933.

PŘIHLÁŠKA