Statistické ukazatele: interpretace a analytické využití (akreditováno v DVPP)

Cílem vzdělávacího programu „Statistické ukazatele: interpretace a analytické využití“ je poskytnout účastníkům doplňující a rozšiřující informace o možnostech, které lze zařadit do výuky statistiky na střední škole. Účastníci se seznámí:

• se vztahem sociálně ekonomických jevů a statistických ukazatelů,
  • s typologií statistických ukazatelů,
  • s konkrétními ukazateli v oblasti trhu práce a cenové statistiky,
  • s analytickým využitím statistických ukazatelů,

Účastníci tohoto kurzu získají znalosti a dovednosti, které jim prostřednictvím ukázek zajímavých problémů a analýz pomohou motivovat studenty k zájmu o statistiku. Dále se seznámí s možností využití výpočetní techniky a programu MS Excel pro výuku statistiky v rámci hodin matematiky či informatiky.

Po absolvování vzdělávacího programu získají vědomosti, které jim umožní:

• lépe zapojit výuku statistiky do vyučovacích hodin matematiky či informatiky, využívat příklady ze statistické praxe ve výuce matematiky či informatiky
  • získat představu, na jaké otázky mohou se studenty hledat při výuce statistiky odpovědi,
  • provádět se studenty základní zpracování dat
  • zapojit výpočetní techniku do výuky.

Blok 1. (2 vyučovací hodiny) První blok je věnován vysvětlení tzv. adekvační mezery, tedy vztahu mezi sociálně ekonomickými jevy na straně jedné a statistickými ukazateli na straně druhé. Představeny jsou jednotlivé typy statistických ukazatelů (primární a sekundární, absolutní a relativní, extenzitní a intenzitní, okamžikové a intervalové). Vysvětleny jsou metody práce s jednotlivými typy ukazatelů, jejich vzájemné vztahy i podstata indexů coby základních nástrojů srovnávání a analýzy statistických ukazatelů.

Blok 2. (2 vyučovací hodiny) Druhý blok se věnuje základním statistickým ukazatelům v oblasti trhu práce a cenové statistiky. Jsou představeny a na příkladech vysvětleny možnosti a naopak překážky analytického využití ukazatelů z uvedených oblastí, zejména:

• srovnávání vývoje ukazatelů cen a mezd v čase a prostoru,
  • možnosti průřezových a strukturních analýz,
  • přístupy k měření mzdové a příjmové diferenciace.

Veškeré příklady a ukázky v obou blocích budou zpracovávány v prostředí MS Excel. (Účastníci budou v rámci kurzu pracovat s daty přímo v prostředí MS Excel, který účastníci na kurzu obdrží).

Vzdělávací program o celkovém rozsahu 4 vyučovací hodiny je rozdělen následujícím způsobem:

• 2 vyučovací hodiny věnované typologii statistických ukazatelů a analytickým nástrojům,
  • 2 vyučovací hodiny věnované možnostem analýz ukazatelů v oblasti trhu práce a cenové statistiky.

doc. Ing. Jakub Fischer, Ph.D.

Vzdělávací kurz „Statistické ukazatele: interpretace a analytické využití“ pro učitele středních škol je určen pro cílovou skupinu:

• vyučující matematiky na středních školách všech typů,
  • vyučující statistiky na obchodních akademiích

• ZDARMA

Aktuálně otevíráme termíny tohoto kurzu:

25. 4. 2017 v Praze, 9.30-12.45