Pokročilé možnosti vyhledávání informací na webu

Máte někdy pocit, že Vás Google neposlouchá? Že výsledky vyhledávání neodpovídají vaší představě? Co s tím? Na kurzu si ukážeme rozšířené možnosti vyhledávání v běžných plnotextových vyhledávačích a představíme některé méně známé vyhledávací nástroje. Řekneme si, jaké strategie vyhledávání informací existují, a probereme problematiku citací se zaměřením na webové zdroje. Po kurzu budete umět informace efektivněji vyhledávat, snadno určit kvalitu zdroje a řádně je citovat v souladu s citačními normami.

• Stručný úvod do vyhledávání na internetu: základní pojmy, historie, katalogy, vyhledávače, princip fungování vyhledávačů, profesionální informační zdroje
  • Rozšířené vyhledávání v nejznámějších vyhledávačích (Google, Seznam), použití operátorů, filtry
  • Sémantické vyhledávání (Google knowledge graph), méně známé vyhledávače (např. Hakia, WolframAlfa, Ask.com), internetové archivy
  • Profesionální informační zdroje – veřejně přístupné databáze, oborové portály, vybrané placené zdroje
  • Proces vyhledávání informací, různé strategie vyhledávání informací
  • Kritéria hodnocení získaných informací a informačních zdrojů
  • Problematika citací obecně, jak citovat webové zdroje

Kurz je učen těm, kteří mají pocit, že nenacházejí potřebné informace dostatečně rychle a efektivně. Dále všem, kteří se chtějí dozvědět i o jiných možnostech vyhledávání než pouze pomocí Google.

Ing. David Chudán, Ph.D.

Rozsah kurzu: 6 hodin (a‘ 45 minut)

2 600,- Kč
2 340,- Kč (pro členy Klubu absolventů VŠE a studenty VŠE)

Celodenní kurz 3. 5. 2016 v budově Vysoké školy ekonomické v Praze.

Vlastní notebook s WiFi připojením.

Osvědčení o absolvování a složení závěrečného testu.