Kreslení pravou mozkovou hemisférou pro začátečníky

Toužíte kreslit a nejde vám to? Také vám paní učitelka na základní škole řekla, že takhle tedy auto/člověk/kůň rozhodně nevypadá, a vy od té doby máte ohledně kreslení blok?

Kurz kreslení pravou mozkovou hemisférou je určen pro úplné začátečníky, kteří se o kreslení nikdy nezajímali, protože mají pocit, že kreslit vůbec neumí. Díky této unikátní metodě se i kreslením nepolíbený člověk naučí nakreslit v podstatě jakýkoli obrázek podle předlohy a získá tak sebevědomí, že i on může kreslit.

Kurz je samozřejmě vhodný i pro zájemce, kteří už trochu kreslit umí a chtěli by se naučit věrně nakreslit obrázek podle předlohy.

Tento úvodní kurz je věnován kreslení tužkou, zaměříme se především na kresbu portrétu, nicméně získané zkušenosti jsou přenositelné na kreslení čehokoli jiného.

Výstupy z učení

Účastníci se naučí nakreslit věrný černobílý portrét podle předlohy.

Kurz zároveň napomáhá účastníkům ke zvýšení sebedůvěry a celkovému rozvoji kreativity: Když si dovolíme něco tak zdánlivě nemožného, jako je kreslit, můžeme si začít věřit a zkusit překročit své domnělé hranice i v jiných oblastech svého života. Kreslením navíc přepneme do úplně jiného režimu, než v jakém fungujeme v běžném životě. V tomto novém režimu si můžeme uvědomit, že na situace, s nimiž se v životě setkáváme, se dá díky většímu zapojení pravé mozkové hemisféry podívat i z jiného úhlu, což nám může mnohdy pomoci najít naprosto nečekané nové tvůrčí řešení – třeba i v práci.

Osnova

1. Jak funguje mozek – pravá versus levá hemisféra.
  2. Umění dívat se.
  3. Sebevědomí – odblokování starých obav z kreslení, metody, jak získat jistotu: kresba ruky poslepu, kresba obrázku po malých částech.
  4. Tvrdosti tužek a jejich použití.
  5. Poměřování s pomocí tužky, přenášení obrázku z předlohy. Rozvoj schopnosti odhadovat vzdálenosti.
  6. Kresba stylizovaného profilu muže podle obrazové předlohy – umění kreslit to, co skutečně vidíme – odbourání starého systému symbolů.
  7. Kresba portrétu podle fotografie.

Pomůcky na první hodinu

• kancelářské papíry
  • tužka B, 4B a 8B
  • ořezávátko
  • obyčejná měkká guma (výhodnější je pořídit si tzv. „suduko“ tužku a k ní plastickou gumu v krabičce)

obrázky „před“ a „po“ kurzu:

Lektorka: Ing. Hana Danková

Na stránce s referencemi najdete rovněž výstupy z kurzů, které učila v minulém semestru na U3V.

pravidelný kurz: každé pondělí 12:45 až 14:15, první lekce 2. 10. 2017

učebna: bude upřesněno